Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Pigtittare 3901181



*

nr 390 1181


Pigtittare

furu


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 12 december 2005
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: furu lådspegel pigtittare rakspegel silver spegel ädelmetall
  • 6751 Bägare
    + skål, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-12, vikt: 200 g..//
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:41
  • 6589 Bägare
    5 st, silver, små, graverade. Höjd: 5-6. Cm, vikt:..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:47
  • 6590 Bägare
    silver, CG Hallberg, 1943, skadad fot. Höjd: 8 cm,..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:14
  • 6603 Bestick
    12 delar, silver, udda. Längd: 11-15, vikt: 220 gr ca
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:59
  • 6443 Bestick
    silver, 33 st. Längd: 18-25, vikt: 1900 gr brutto ..//
    Aktuellt bud: 18.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:10
  • 6650 Bestickuppsätt..
    silver, 48 delar, Rosenholm. Längd: 12-19,5, vikt:..//
    Aktuellt bud: 19.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr